top of page

Dlaczego bolą plecy, a operacja nie zawsze pomaga?


Ból w obrębie kręgosłupa głównie w odcinku lędźwiowym dotyczy większości pacjentów jacy trafiają do gabinetów fizjoterapeutycznych. Blisko 40% z nich ból w tym obszarze odczuwa w sposób przewlekły, który towarzyszy mu każdego dnia. Dlaczego jest to tak częsta dolegliwość?


Zacznijmy od krótkiej anatomii tego obszaru.

Kręgosłup zbudowany jest z kości tworzących kręgi i znajdujących się między nimi dysków międzykręgowych. Dodatkowo kręgi połączone są więzadłami i mięśniami. Pomiędzy kręgami znajduje się rdzeń kręgowy, z którego po obydwóch stronach wychodzą korzenie nerwowe łączące się w nerwy. W odcinku lędźwiowym kręgosłupa zachodzą ruchy zgięcia, wyprostu, rotacji w prawo i lewo. Jeśli chodzi o zakres rotacji jest on zdecydowanie najmniejszy ze wszystkich zachodzących w obrębie kręgosłupa ruchów.


Odcinek lędźwiowy kręgosłupa tworzy niejako skrzyżowanie w naszym ciele. Na tym obszarze zachodzi skrzyżowanie ruchów zachodzących w górnej części czyli odcinku piersiowym kręgosłupa oraz dolnej części czyli w stawach biodrowych. I tutaj nasuwa się pierwsza myśl co jest istotne, aby odcinek lędźwiowy funkcjonował bez szwanku. Zarówno odcinek piersiowy jak i stawy biodrowe muszą funkcjonować prawidłowo. Jeżeli któraś z tych części jest dysfunkcyjna to niestety odcinek lędźwiowy biomechanicznie przejmuje jej pracę, a zatem ma jej dwa razy więcej. Szczególnie istotny jest tutaj ruch rotacji w stawach biodrowych i odcinku piersiowym, który jest kilkakrotnie większy od rotacji możliwej w odcinku lędźwiowym. Z wielu badań naukowych wynika, że długotrwałe siedzenie, które powoduje ograniczenie ruchomości zarówno stawów biodrowych jak i odcinka piersiowego kręgosłupa jest głównym czynnikiem powstawania zmian zwyrodnieniowych i urazów dyskowych w odcinku lędźwiowym.


Na tym jednak nie koniec, bo nie byłabym sobą nie wspominając również o innych aspektach, jakie mogą mieć wpływ na nasz kręgosłup. Stosunkowo mało mówi się o naszych narządach wewnętrznych, które anatomicznie i fizjologicznie są z odcinkiem lędźwiowym jak i całą kolumną kręgosłupa ściśle związane. Zaburzenia pracy jelita cienkiego czy grubego mogą być również przyczyną dolegliwości bólowych lędźwi. Nasz układ nerwowy w reakcji na te dysfunkcję w pierwszej kolejności, wyłączy mięśnie ściany brzucha np. mięśnie poprzeczny czy prosty, a co za tym idzie stabilizacje centralną. To powoduje dosyć często nadmierne napięcie głównie w obrębie mięśnia czworobocznego lędźwi czy prostownika grzbietu, a może nawet mięśni pośladkowych wielkich. Apropo narządów wewnętrznych to również nietolerancje pokarmowe mogą przyczynić się do zaburzeń ich pracy, a nasz układ nerwowy będzie musiał kolejny raz zaradzić tej sytuacji. Mało tego na dolegliwości bólowe kręgosłupa wpływ mogą mieć stare urazy w totalnie odległej okolicy ciała czy np. blizna w obrębie brzucha po cesarskim cięciu czy zabiegu laparoskopowym, która nigdy wcześniej nie została poddana pracy. Również zabiegi i schorzenia uroginekologiczne będą istotne w kontekście funkcjonowania naszego kręgosłupa.


Jak widać przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa może być wiele i wszystko, co zadziało się w naszym organizmie na przestrzeni lat, warto mieć na uwadze. Dlatego też operacja nie zawsze jest pomocna. Często pacjenci, którzy się jej poddali czują się gorzej albo ulga w bólu jest jedynie krótkotrwała, a później ból znów wraca. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim to, że źródło tych dolegliwości jest w innym miejscu naszego ciała, a to co widać w badaniu obrazowym to jedynie skutek dysfunkcji, o których wspominałam wcześniej.


Niestety bardzo często leczenie osób z problemami w obrębie kręgosłupa głównie lędźwiowego jest jedynie objawowe i dotyczy tylko tego obszaru. Najczęściej osoba z bólem tego obszaru po udaniu się do lekarza otrzymuje leki przeciwbólowe, te niekoniecznie uśmierzają ból, a jeśli to robią, to tylko na chwilę oczywiście podrażniając dodatkowo nasz żołądek czy jelita. Po kolejnej wizycie otrzymuje się skierowanie na badanie, które ma pokazać co dzieje się w tym kręgosłupie. Najczęściej pojawiają się zwyrodnienia bądź zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego, a lekarz stosunkowo często wypowiada słowo operacja. Czy ktoś na tej ścieżce miał na myśli coś więcej niż tylko kręgosłup?


Niestety nie, a warto poszukać przyczyny zanim pozwolimy położyć się na stół.

Jak widać na dolegliwości bólowe kręgosłupa wpływ może mieć naprawdę wiele czynników nie tylko w obrębie samej struktury i jej biomechaniki, ale także biochemia czy mental. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o operacji spróbować jednak poszukać źródła swoich dolegliwości, wspomóc proces powrotu do pełnej sprawności poprzez odpowiednią formę ruchu i dopiero sprawdzić końcowy efekt tej pracy.

97 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page